Mikromusic, Wytwórnia, Łódź, 22.11.2015

Mikromusic - Klub WytwórniaŁódzki klub Wytwórnia był jednym z ostatnich przystanków Mikromusic na jesiennej części trasy promującej piąty studyjny album zespołu, Matka i żony. Tak jak na płycie, również na koncercie nie brakowało zadziornych, czasem tanecznych rytmów. Kolejny raz wrocławianie nie zawiedli – to już koncertowa marka, po której można się spodziewać tylko najlepszego wykonania, doskonałego warsztatu, a przy tym dużego luzu scenicznego i dużej dawki pozytywnej energii.

Pójść na koncert Mikromusic to jakby iść naraz na występ kapeli jazzowej i popowo-rockowej – przy zwartych, przebojowych kawałkach, jak Takiego chłopaka czy Sopot z przedostatniej płyty grupy, muzycy potrafią swobodnie “odlecieć” w jazzujących rozwinięciach utworów zarówno starszych (Szkodnik – porywające wykonanie!) i nowszych (Nie umrę). Repertuar łódzkiego występu Mikrusów obejmował przede wszystkim materiał z Matki i żon.

Mikromusic - Wytwórnia, Łódź, 22.11.2015

Dla mnie była to również pierwsza okazja do usłyszenia tych piosenek na żywo (poza Latem 1996, opublikowanym jako singiel już jakieś 1,5 roku temu). To dalej kawałki w z daleka rozpoznawalnym, wypracowanym na kilku płytach stylu Mikromusic, ale poddanym lekkiemu liftingowi. Była piosenka z ukulele (kurczę, wciążMikromusic - Wytwórnia, Łódź, 22.11.2015 rozstrojonym – coś Natalia Grosiak nie może się uporać z tym małym instrumentem…) – Po co ja tu jestem, Zakopolo z rockowym, gitarowym riffem i okazja do poklaskania z zespołem – Piękny chłop z tanecznym pulsem i trochę ludowo brzmiącymi naleciałościami. Wrocławska formacja wciąż z wielką radością grania lawiruje między różnymi stylami, tworząc nadal coś bardzo oryginalnego na polskiej scenie.

Następne występy Mikromusic (po zakończeniu tegorocznej części trasy koncertowej) dopiero wiosną, ale już z niecierpliwością ich wypatruję. Jak napisałem – to solidna marka, która nie zawodzi. Nawet, jeśli pozostawia lekki niedosyt po półtoragodzinnym secie. Cóż – do zobaczenia w przyszłym roku!