Jesienne koncerty w Firleju: See + Air / Blanket of Rock

Wrocławski klub Firlej wystartował 11 dni temu z jesiennym harmonogramem koncertowym. Do końca listopada zagra tam 44 artystów, tradycyjnie – skrajnie różnych: od doom metalu przez folk po elektronikę i ambient – pełen eklektyzm, jak przystało na gospodarzy Asymmetry Festival. W najbliższy wtorek, 25 września, zagrają dwa projekty: See + Air i Blanket of Rock. Poniżej garść informacji od organizatorów.

22.09.2015, godzina 19:00

FIRLEJ, WROCŁAW, UL. GRABISZYŃSKA 56

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)

See + AirSEA + AIR: duet tworzony przez małżeństwo Eleni Zafiriadou oraz Daniela Benjamina, którzy swoje piosenki określają mianem „ghost popu”. W ich muzyce zapomniane śródziemnomorskie melodie i klasyczne brzmienia muzyki pontyjskiej oraz rembetico łączą się z nowoczesnym, nostalgicznym popem. Dwugłos wokali wspierany jest przez tradycyjne greckie instrumenty pokroju liry i buzuki, zabierające słuchacza na muzyczną przygodę pełną wolności niesionej przez brzmienia sprzed lat. W tej niezwykle bogatej muzyce pobrzmiewa zapowiedź wszystkich trudnych momentów i kryzysów, jakie przetaczają się przez nasz kontynent. Muzycy czują szczególny związek z uchodźcami i imigrantami: jak przypomina Eleni Zafiriadou, jej rodzina została wygnana z tureckiej Anatolii w 1922 r., od tej pory trudnili się najemną pracą – ale również muzykowaniem.

SEA + AIR nagrali niesamowity, wyróżniający się brzmieniem album „Evropi”, opowiadający o kontynentalnej Europie, która wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Chociaż odmawiają dogodzenia wszystkim i poddania się dyktatowi anglo-amerykańskich wpływów, to udało im się zdobyć serca międzynarodowej publiczności przebojami: „Should I Care“ lub „Peace Begins At Home“. Pop w ich wykonaniu jest chwytliwy, zaraźliwy i niepokorny, tak jak zawsze powinien brzmieć. A liczne nagrody i tysiące sprzedanych płyt potwierdzają słuszność wizji duetu.

Strona internetowa duetu: http://seaandair.net.

Blanket of RockBLANKET OF ROCK: Solowy projekt Thomasa Fischera, gitarzysty brytyjskiej grupy Esben and the Witch. Jego debiutancka płyta, „The Circling Deep”, wydana w lipcu 2015 r. nakładem Nostromo Records, jest zbiorem instrumentalnych utworów na gitarę, utrzymanych w stylistyce ambient / drone.  Thomas opisuje swoją muzykę jako „serię medytacji nad bezkresem świata”  oraz jako „eksplorację krajobrazów i związku ludzkości z nimi”.

W muzyce Blanket of Rock słychać echa takich wykonawców jak: Chelsea Wolfe, Barn Owl, Stars of the Lid, Tima Heckera i Grails.

.