Asymmetry Festival 2015: stoner rock/metal

Podczas tegorocznej edycji Asymmetry Festival w klubie Firlej we Wrocławiu zaprezentują się trzy ciekawe, młode stażem kapele stonerowe, wprowadzające powiew świeżego powietrza w tym, wydawałoby się, dość skostniałym stylu: Lo-Pan, Black Pyramid i Torche. Wszystkie ze Stanów Zjednoczonych.

.

Lo-Pan – Colossus (2014)

Lo-Pan - ColossusLo-Pan z Columbus w stanie Ohio: rockowa energia z domieszką metalowego pazura, z klimatem Kyussowym, a na pewno – bardzo amerykańskim. Jest przy czym headbangować, a i refren niejeden można zaśpiewać pod sceną z Jeffem Martinem. Prawdopodobnie znakomity rozgrzewacz koncertowy – obok tak melodyjnego łojenia nie można przejść obojętnie. Sama płyta to ostatni jak dotąd pełnowymiarowy album w dorobku zespołu. Zestaw dziesięciu stonerowych numerów o zaraźliwej motoryce, gęstym i dość selektywnym brzmieniu, przeznaczonym do (bardzo) głośnej konsumpcji. Ameryki nie odkrywają, ale… grają tak, jakby to robili – świeżo, bez zbędnego kombinowania, właśnie “koncertowo”.

Lo-Pan

Black Pyramid – Adversarial (2013)

Black Pyramid - AdversarialPo Lo-Pan na scenę wejdą mieszkańcy Northampton (Massachusetts) i pewnie zrobi się jeszcze-bardziej-sabbathowo, czyt.: mniej wesoło w stylu rockowym, a mroczniej, posępniej i w kierunku doomowo-stoner metalowym. Apokalipsa w stylu Black Sabbath z Ozzym Osbournem za mikrofonem, jednak nie tak odtwórcza, jak możnaby pomyśleć przy pierwszym zetknięciu się z twórczością tria. Chropowate riffy, śpiew Darryla Sheparda (jakby Ozzy’ego połączyć z Lemmym…), prosta sekcja rytmiczna, ze smakowicie przesterowanym basem i bębnami z pogłosem. Czasem natknąć się można również na nawiązania do bardziej melodyjnego heavy, nie brak też przestrzeni, tak potrzebnej w tym klaustrofobicznym nawale riffów. Wiele osób, z tego co wiem, szczególnie wyczekuje występu właśnie Black Pyramid. Dołączam do nich i czekam z niecierpliwością.Black Pyramid
 

Lo-Pan i Black Pyramid wystąpią na tegorocznym Asymmetry Festival 2 maja.

 
Torche – Restarter (2015)

Torche - RestarterTorcheNajnowsza płyta spośród wymienionych w tym tekście i, zaraz po Adversarial – najciekawsza. Torche (dla porządku: Miami, Floryda) nazywają swój styl thunder pop. Wysokooktanowy pop? Brzmi dość dziwnie i zabawnie, ale… coś w tym jest! Ultramelodyjne linie wokalne podane na sludge’owo-stonerowych, tłustych riffach. Rock ‘n’ rollowy Down to pierwsze z luźnych porównań do innych formacji o podobnych zainteresowaniach gatunkowych, jakie mi przychodzi do głowy. Porywające rytmy i chwytliwość kontrastująca z przygniatającym ciężarem – na żywo to musi być coś zjawiskowego.

Torche wystąpią na tegorocznym Asymmetry Festival 3 maja.