Krótko: Ólafur Arnalds & Alice Sara Ott – The Chopin Project

Zapowiadany od dłuższego czasu wspólny album Ólafura Arnaldsa i pianistki Alice Sary Ott 16 marca ujrzał światło dzienne. Nie są to jednak w 100% autorskie kompozycje dwojga artystów, a płyta poświęcona Fryderykowi Chopinowi, zawierająca między innymi przygotowane przez duet interpretacje utworów kompozytora.

Jak muzycy wspominali przed premierą krążka, chodziło o uwspółcześnione intepretacje muzyki Chopina, choć zarazem trudno oczekiwać jakichś totalnych szaleństw i braku szacunku dla oryginalnych kompozycji. Islandzki producent wraz z niemiecko-japońską pianistką nagrali album jednocześnie bardzo klasyczny i jazzowy (posłuchajcie tylko drugiego utworu na liście!), bez sztucznego dystansu, odgradzającego słuchaczy od muzyki. Znalazło się też miejsce na… muzykę konkretną i poukrywane gdzieś w tle sample (numer pięć).

Idealna równowaga między nowoczesnymi, żywymi, świeżymi wykonaniami, brzmiącymi często bardzo surowo i bezpośrednio, a utworami skomponowanymi 200 lat temu i inspirowanymi twórczością Polaka. Można dosłownie poczuć obecność muzyków. Przy okazji artyści wykonali olbrzymią pracę edukacyjną – jestem niemalże pewien, że przynajmniej część słuchaczy po zapoznaniu się z tymi nagraniami poszerzy swoją wiedzę o inne wykonania kompozycji Chopina.

Myślę, że opisywanie tego albumu utwór po utworze, fragment po fragmencie nie ma większego sensu, tym bardziej w tym miejscu. Lepiej będzie, jak po prostu zanurzycie się na 45 minut w The Chopin Project.