Krótko: Anna-Maria Hefele – śpiew alikwotowy

Dzisiaj przeczytacie właśnie o tej niesamowitej technice i, przede wszystkim, o artystce, która ją twórczo wykorzystuje.

Być może część z Was już wie, o co chodzi – dla upewnienia się od razu przejdźcie do wideo poniżej. 😉 Nie jest to nowy materiał, jeśli chodzi o żywotność treści w Internecie, jednak jest niezmiennie wgniatający w fotel i wciąż warto poświęcić mu co najmniej parę minut. W wielu miejscach w Sieci, chyba w październiku, pojawił się link do filmiku z hasłem “polyphonic overtone singing” w tytule. Autorką tego nagrania (które można już chyba określić jako viral) jest Anna-Maria Hefele (na stronie artystki znajdziecie m.in. jej biografię), niemiecka wokalistka, zajmująca się śpiewem polifonicznym już od 10 lat.

Śpiew alikwotowy (albo gardłowy) najczęściej kojarzony jest z Azją Wschodnią – ma wywodzić się z Mongolii, ale jest też rozpowszechniony w Tuwie (republice autonomicznej Rosji, graniczącej z Mongolią), w Tybecie (wykonywana przez tybetańskich mnichów muzyka sakralna), paru innych częściach Azji i północnych rejonów Europy. Pewna odmiana śpiewu gardłowego jest obecna także w południowej Afryce. W dużym skrócie chodzi o to, że stosując taką technikę, wokalista “rozszczepia” niski dźwięk, artykułowany nosowo, na niskie i wysokie alikwoty. Poniżej film, który jesienią krążył w Sieci, ale w wersji z wizualizacją (autorstwa Bodo Maassa) wyjaśniającą, o co w tym wszystkim chodzi:

Więcej filmów związanych z twórczością artystki znajdziecie na jej kanale na YouTube. Hefele w ciekawy sposób wykorzystuje tę nietypową w Europie technikę wokalną we własnej muzyce lub, jak niżej – w interpretacjach:

Anna-Maria Hefele - SwevenUtwór, który zlinkowałem pochodzi z niedawno wydanego przez wokalistkę minialbumu Sweven, dostępnego na iTunes. Kontaktując się z artystką przez jej fanpage na Facebooku można jednak zdobyć fizyczną kopię EPki z autografem. Tak fascynujące odkrycie warto mieć na półce. Ponadto Anna-Maria Hefele gościnnie zaśpiewała między innymi w tym utworze, przeznaczonym do medytacji.

Zatopcie się w tych dźwiękach. Do kolejnego tekstu!